Wyposażenie

Jak zagospodarować ścianę oporową?

Przygotowanie terenu pod budowę domu, nie ogranicza się jedynie do niwelacji gruntów lub też jego wyrównania. Budynki stojące tuż obok dużych, ziemnych nasypów (np. wzniesień) powinny być zabezpieczone przed osuwaniem się gruntu. Służą do tego ściany oporowe, których zadaniem jest skompensowanie sił poziomych. Czy taką ścianę można jakoś zagospodarować? A jeśli tak, to w jaki sposób?

Grunt to bezpieczeństwo

Mówiąc o zagospodarowaniu ścian oporowych, nie można zapominać, że jakiekolwiek prace związane z ich dekoracją, muszą odbywać się bez ingerencji w strukturę ściany. W przeciwnym razie może dojść do jej osłabienia, co w kontekście silnych oddziaływań poziomych mas ziemi, może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Dlatego realizowane prace powinny być skonsultowane ze specjalistą, który doradzi w zakresie ich przeprowadzenia.

Jak wykorzystać potencjał ścianek oporowych?

Istnieje co najmniej kilka sposobów wykorzystania ścianek oporowych:

  • Gabiony — to charakterystyczne, metalowe siatki, wewnątrz których znajduje się np. kamień ozdobny. Dzięki niemu można łatwo zamaskować nieestetyczną ścianę.
  • Kwiaty — wysypanie ziemią i posadzenie na niej kwiatów to kolejny sposób na twórcze wykorzystanie ścianek oporowych. Metoda ta z pewnością spodoba się tym osobom, które preferują naturalną stylizację.
  • Zasadzenie pnącz — to ciekawy sposób na zaaranżowanie wolnej przestrzeni. Niestety, ma on jedną wadę: rozrost pnącz jest bardzo powolny, a oczekiwany efekt pojawi się dopiero po kilku latach.
  • Kwietniki — ściana oporowa może zostać przyozdobiona gustownymi i pięknie prezentującymi się kwietnikami. Mogą być one umieszczone na samym spodzie ścianki lub też na jej wyższych kondygnacjach (na podstawie specjalnej konstrukcji wspierającej).
  • Ogrody wiszące — to prawdziwe arcydzieło sztuki uprawiania ogrodnictwa. Mimo to jest to świetny sposób na zagospodarowanie tak dużej przestrzeni użytkowej. Wymaga on jednak sporo samozaparcia.
  • Krzaki lub drzewka — zagospodarować ścianki oporowe można również za pomocą krzewów i drzewek. O ile te pierwsze są dość niskie, o tyle drzewka mogą z biegiem czasu zasłonić nawet bardzo wysokie ściany. Niestety, drzewa również bardzo wolno wzrastają, w związku z czym osoby wybierające taką formę aranżacji, winny uzbroić się w cierpliwość.

I jeszcze jedno. W myśl przepisów budowlanych ścianka oporowa jest traktowana jako budowla. Oznacza to, że jej samodzielne postawienie może być traktowane jako samowolka budowlana, co w konsekwencji będzie się wiązało z koniecznością jej rozebrania i zniszczenia wszystkich dekoracji.

Sprawdą ofertę ścian oporowych od producenta https://www.rekers.pl/