Drzwi i okna

Szkło w oknach - co warto o nim wiedzieć?

Powszechnie uważa się, że szkło to najsłabsze ogniwo okien. Łatwo je zbić lub uszkodzić, a sama struktura szkła nie zawsze zapewnia optymalne właściwości termoizolacyjne i wygłuszające. W poniższym artykule skupimy się na tym, jak powinno wyglądać przeszklenie w nowoczesnych oknach i jaka może być jego struktura.

Termoizolacyjne przeszklenia

Dzięki nowoczesnym technologiom szyby zespolone zyskują właściwości termoizolujące i wygłuszające. Jest to możliwe m.in. dzięki zastosowaniu przeszkleń składających się z trzech tafli szkła, które przedziela się wkładkami izolacyjnymi i warstwą próżni lub gazu obojętnego. Dzięki temu rozwiązaniu udało się przede wszystkim:

  • obniżyć koszty ogrzewania,
  • poprawić komfort termiczny,
  • wyeliminować obszary chłodu.

Co więcej, trójwarstwowe przeszklenia zapewniają całkowitą ochronę przed przegrzewaniem pomieszczeń w porze letniej, co przekłada się na wyższy komfort życia.

Właściwości nowoczesnych szyb okiennych

Nowoczesne szyby okienne zyskują szereg właściwości, dzięki którym mieszkanie staje się po prostu bardziej komfortowe. Przeszklenia zapewniają wysoką zdolność do przepuszczania światła przy jednoczesnym filtrowaniu promieniowania UV. Dodatkowo powierzchnie szyb zostały zaprojektowane tak, aby ograniczyć zjawisko skupiania się pary wodnej. Właściwość ta ma szczególne znaczenie w pomieszczeniach, w których mieszkańcy uprawiają rośliny doniczkowe.

Charakterystyka nowoczesnych przeszkleń sprawia, że okna Grodzisk Wlkp zapewniają użytkownikom jeszcze więcej światła, przy jednoczesnym ograniczeniu emisji ciepła na zewnątrz. Na tym jednak nie koniec. Obecnie szyby mogą wykazywać właściwości:

  • samoczyszczące,
  • dekoracyjne,
  • ognioodporne,
  • izolujące akustycznie,
  • przeciwsłoneczne itd.

Dekoracyjne walory przeszkleń – co warto o nich wiedzieć?

Szkło wykorzystywane w przeszkleniach okiennych może również zyskać ciekawe właściwości designerskie. Istnieje możliwość montażu szkieł z matowymi pasami, falami, efektem deszczu i kory dębu, a także z warstwą laminatu. Rodzaj i forma efektów zależą oczywiście od klienta, który wybiera rozwiązanie dopasowane do aranżacji swojego domu lub mieszkania. Warto również dodać, że częściowo nieprzezroczyste okna (np. pokryte laminatem) pozwalają zapewnić sobie maksimum prywatności w pokoju gościnnym, sypialni lub w łazience.

Reasumując, nowoczesne przeszklenia w oknach cieszą się rosnącą popularnością. Zależnie od wariantu, wprowadzane w nich rozwiązania mogą chronić przed nadmiarem światła, promieniowaniem lub utratą ciepła bądź dźwiękiem, a także zapewnić odrobinę prywatności.