Pomieszczenia

Aneks kuchenny czy oddzielna kuchnia - na co się zdecydować

Poszukiwanie własnego mieszkania zwykle rozpoczyna się na ustalenia metrażu oraz dogodnej lokalizacji. Nie mniej ważny jest układ pomieszczeń i funkcjonalność wnętrza. Jedna z ważnych kwestii dotyczy kuchni. Można wybrać mieszkanie z oddzielnym pomieszczeniem lub odpowiednio zaadaptowaną częścią pokoju dziennego. Oba rozwiązania mają niezaprzeczalne zalety. Co wybrać?

Sposób korzystania z mieszkania

Wybór układu pomieszczeń w mieszkaniu jest w dużej mierze uzależniony od sposobu wykorzystania i ilości czasu spędzanego w domu. Osoby zapracowane korzystają z pomieszczeń głównie wieczorem, a posiłki spożywają poza miejscem zamieszkania. W takiej sytuacji kuchnia jest wykorzystywana w ograniczonym zakresie i można zmniejszyć ilość niezbędnych sprzętów. Naturalnym rozwiązaniem będzie więc aneks kuchenny.

Osoby spędzające główną część dnia w domu i przygotowujące posiłki samodzielnie będą natomiast potrzebować więcej przestrzeni. Przyrządzanie dań będzie wiązało się z używaniem dużej ilości naczyń i różnych urządzeń, dlatego korzystne staje się wydzielenie oddzielnego pomieszczenia na kuchnię.

Rozmiar pomieszczeń w domu

Aneks kuchenny doskonale sprawdza się w mieszkaniach o małych powierzchniach. Można na niego przeznaczyć fragment jednego z pokojów, dzięki czemu zwiększa się przestrzeń użytkowa w domu. Można w ten sposób uniknąć wrażenia przytłoczenia, zorganizować pokój dla dziecka, do uprawiania hobby lub wykorzystać dodatkowe miejsce jako strefę relaksu.

Spędzanie czasu z dzieckiem

Mieszkania z aneksem kuchennym są też często wybierane przez rodziców, którzy chcą obserwować swoje pociechy podczas wykonywania codziennych czynności. Otwarta kuchnia pozwala na przyrządzanie posiłków bez utraty kontaktu wzrokowego z dzieckiem. Pokój dzienny o podwójnej funkcjonalności pozwala oddalić niebezpieczne przedmioty od dziecka, a w razie potrzeby szybko interweniować.

Utrzymywanie kontaktu z gośćmi

Aneks kuchenny jest doskonałym rozwiązaniem dla osób towarzyskich, które lubią być zawsze w centrum wydarzeń. Podczas gotowania można rozmawiać z gośćmi bez względu na charakter spotkania. Czasami jednak może być to niewygodne. Kuchnia zamknięta chroni przed niechcianymi zapachami i hałasami. Ponadto pozwala na przygotowanie posiłku podczas odpoczynku innych domowników.

Wygodna przestrzeń dla kilku osób

Kuchnia zamknięta jest również przydatna w sytuacji wynajmowania mieszkania przez kilka osób. Może być wtedy niezależnym pomieszczeniem, z którego mogą korzystać wszyscy mieszkańcy o różnych charakterach i trybach życia. Ma to szczególne znaczenie także wtedy, gdy domownicy pracują w trybie zmianowym i korzystają z kuchni w nietypowych godzinach, na przykład, bardzo wcześnie rano lub w nocy.

Ergonomiczne meble kuchenne

Wybór aneksu kuchennego lub kuchni zamkniętej zależy więc od indywidualnych potrzeb mieszkańców. W każdej sytuacji warto zwrócić uwagę na wyposażenie, w szczególności na meble kuchenne na wymiar. Pozwalają ograniczyć miejsce potrzebne na przechowywanie naczyń i innych sprzętów niezbędnych podczas gotowania.

Kuchnia na zamówienie to możliwość optymalnego wykorzystania mieszkania oraz zagospodarowania nietypowego układu pomieszczeń. Dzięki temu można uzyskać ergonomiczne miejsce do przyrządzania posiłków, z którego będą mogli wygodnie korzystać wszyscy domownicy.