Narzędzia

Bez hoboka ani rusz...

Czasem niektóre sprzęty wykorzystywane na co dzień w gospodarstwie domowym, posiadają dość oryginalne i wyjątkowe nazwy. Tak jest chociażby z hobokiem, którego – wbrew pozorom – widział chyba każdy. Za tą dziwną nazwą kryje się bowiem duży, najczęściej metalowy pojemnik, który dodatkowo jest wyposażony w specjalne, ergonomiczne uchwyty.

Hobok czy metalowy garnek

Pod nazwą hobok kryje się zwykle duży, metalowy garnek, którego pojemność waha się w granicach od kilkunastu, do nawet kilkudziesięciu litrów. W tak zaprojektowanym i wykonanym pojemniku można przechowywać mnóstwo różnych cieczy, smarów, a nawet produkty rozumiane jako chemia przemysłowa i spożywcza. Hoboki to również świetne miejsce dla… kiszonej kapusty, o czym z pewnością świadczy ich duża pojemność. Co ciekawe, nie muszą one być wyprodukowane wyłącznie ze stali nierdzewnej. Sporo hoboków powstaje z tworzywa sztucznego, a nawet z usztywnionego i obwiązanego drutem kartonu. Ważne, by posiadały one wytrzymały, najlepiej metalowy uchwyt, który będzie w miarę komfortowy w noszeniu.

Metalowy hobok – uniwersalny pojemnik

O właściwościach hoboka nie decyduje wyłącznie jego obudowa, ani też materiał wykorzystany do jej produkcji. Wręcz przeciwnie – hobok metalowy jest często wyposażony w specjalną uszczelkę, która znajduje się tuż przy zamknięciu. Dzięki niej można go szczelnie zamknąć, chroniąc jego zawartość przed wpływem czynników zewnętrznych. Niektóre hoboki posiadają specjalne, wzmocnione zaciski, dzięki którym można jeszcze szczelniej domknąć ich wieko. Na rynku można znaleąć również specjalne hoboki na kwiaty cięte. I choć pojemniki te rzadko wykorzystuje się we florystyce, to jednak również i tam znajdują one swe zastosowanie.

Domowe hoboki – zastosowanie

W niektórych gospodarstwach domowych hoboki wykorzystuje się do różnych zadań specjalnych. Ich teksturowa wersja doskonale mieści w sobie duże ilości karmy dla psów i innych zwierząt. Pojemniki te mogą również zostać wykorzystane do przechowywania narzędzi, ale tu główną rolę odgrywa przede wszystkim ich kształt. Na rynku można znaleąć m.in. hoboki w kształcie sześcianu, które doskonale zdają egzamin jako pojemniki na sadzonki kwiatów. Nic nie stoi na przeszkodzie, by np. hoboki beczki stały się w domu substytutem kosza na śmieci. Co ciekawe, kosz ten może świetnie łączyć się z domową aranżacją, zwłaszcza z wnętrzami w stylu industrialnym.

Podsumowując, hoboki to pojemniki o praktycznie nieograniczonym potencjale. Każdy z nich jest potwierdzeniem tezy, że nawet najprostsze rozwiązania mogą sprawdzić się w wielu różnych, często zaskakujących zastosowaniach.