Drzwi i okna

Rolety - wiele wariantów ochrony przed słońcem

Zamontowanie rolet to jeden z najpopularniejszych systemów osłony okna. Ich konstrukcja jest zależna od przeznaczenia. Możemy je podzielić na kilka grup. Ten podział pokazuje, jak wszechstronne jest ich zastosowanie. Na rynku znajduje się spory przekrój systemów rolet – od dekoracyjnych po antywłamaniowe. 

Rolety wewnętrzne

Rolety wewnętrzne, jak sama nazwa wskazuje, są montowane wewnątrz pomieszczenia. Najczęściej są to rolety dekoracyjne i pełniące funkcję ochrony pomieszczenia przed słońcem. Do rolet wewnętrznych zaliczamy: 
– Rolety wolnowiszące – bardzo popularne, do kupienia nawet w marketach
– Rolety w kasecie – tzw. Rolety na wymiar, dostępne na zamówienie, estetycznie zamknięte w prowadnicach przytwierdzonych do ramy okna
– Rolety plisowane – posiadają funkcję podnoszenia i opuszczania oby profili rolety, zapewnia to większą funkcjonalność
– Rolety rzymskie – w tym przypadku tkanina jest zamontowana na mechanizmie sznurkowym lub koralikowm, pełnią przede wszystkim funkcję dekoracyjną, podczas ich podnoszenia tworzą się tzw. fałdy, dodające dodatkowy walor dekoracyjny

Rolety zewnętrzne

Rolety montowane na zewnątrz mogą pełnić rolę ochrony okna przed warunkami atmosferycznymi oraz antywłamaniową. Są montowane do stropu budynku. Z tego względu, przed ich zamontowaniem należy skonsultować się z zarządem spółdzielni lub wspólnoty mieszkaniowej. Te najczęściej wymagają realizacji montażu przez wyspecjalizowaną firmę. Poniekąd jest to zaletą, zwłaszcza w przypadku rolet antywłamaniowych. Zamontowanie takiego systemu rolet przez specjalistę da 100 procent pewności, że rozwiązanie to będzie chronić wnętrze przed nieproszonymi gośćmi. Rolety zewnętrzne najczęściej są montowane w przypadku domków jednorodzinnych i mieszkań usytuowanych na niskich piętrach. Ich dodatkową zaletą jest częściowe wytłumienie dąwięków dobiegających z zewnątrz – ten atut docenią głównie ludzie, którzy mieszkają w mieście. Dzięki swojej konstrukcji nie wpływają negatywnie na estetykę budynku.

Rolety to temat bardzo rozległy i tak krótki tekst nie wyczerpuje ich wszystkich rodzajów. Korzyści płynące z ich zastosowania są niepodważalne. Rolety wewnętrzne z powodzeniem można montować samemu, można też zamówić rolety z montażem Poznań.