Elektryka

Tańsza energia? Dofinansowania do fotowoltaiki

W jaki sposób skutecznie obniżyć rachunki za prąd elektryczny w dobie rosnących cen narzucanych przez jego dostawców? Najbardziej efektywnym rozwiązaniem ostatnich lat pozostaje fotowoltaika, do której przekonuje się coraz więcej nie tylko właścicieli domów jednorodzinnych, ale także mieszkańców wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych czy instytucji publicznych. Warto też mieć wiedzę na temat możliwości dofinansowań do inwestycji w panele fotowoltaiczne, które oferują funkcjonujące obecnie programy. Jakie dotacje finansowe można uzyskać w Lublinie w przypadku decyzji o założeniu instalacji fotowoltaicznej? 

Dotacje i dofinansowania na fotowoltaikę w Lublinie w 2020 roku

Ogólnokrajowy program rządowy "Mój Prąd" pozwala wszystkim osobom fizycznym ubiegać się o dofinansowanie na instalację fotowoltaiczną o maksymalnej mocy 10 kWp do kwoty 5 tys. złotych, co w zupełności wystarcza na pokrycie zapotrzebowanie na prąd elektryczny w przeciętnym gospodarstwie jednorodzinnym. Dotacja otrzymywana w programie jest bezzwrotna i nie jest opodatkowana podatkiem dochodowym, co oznacza, że beneficjent faktycznie otrzymuje kwotę 5 tys. zł. 

Program priorytetowy "Czyste Powietrze" również pozwala mieszkańcom całego kraju ubiegać się o zwrot części zainwestowanych środków, do wysokości maksymalnej 53 tys. złotych. Minimalna wartość kosztów kwalifikowanych musi wynieść natomiast 7 tys. zł. Program skierowany jest do wszystkich osób fizycznych posiadających prawo własności nieruchomości, będących jej współwłaścicielem lub posiadających zgodę na rozpoczęcie budowy domu jednorodzinnego. 

Odliczenia podatkowe związane z fotowoltaiką

Warto też wiedzieć, że koszty inwestycji w instalacje fotowoltaiczne mogą zostać odliczone od podatku dochodowego dla osób fizycznych. Maksymalna kwota odliczenia może wynieść do 53 tys. zł, a poza fotowoltaiką, można odliczyć również koszty zakupu i montażu pompy ciepła czy termomodernizacji budynku.

Jeśli chcecie Państwo poznać więcej szczegółów dotyczących korzyści związanych z fotowoltaiką i możliwości pozyskania na tę inwestycję dodatkowych środków w Lublinie, zapraszamy na stronę: https://pgreen.com.pl/fotowoltaika-lublin/