Drożejący prąd i coraz szerszy dostęp do programów wsparcia dla inwestorów powodują, że coraz więcej osób decyduje się na instalację paneli fotowoltaicznych. Dzięki kredytom preferencyjnym oraz dopłatom dla osób decydującym się na instalację fotowoltaiki w gospodarstwie domowym, decyzja o wyłożeniu nieco większych pieniędzy na start staje się prostsza niż dotychczas. Decydując się jednak na fotowoltaikę, warto przemyśleć kilka kwestii. Jedną z nich jest zagadnienie zaawansowania technologicznego instalacji.
Aby fotowoltaika Trójmiasto zwróciła nam się maksymalnie szybko, a więc już po 4 do 6 lat po instalacji, konieczne jest postawienie na panele odpowiedniej mocy, a także zainwestowanie w nowoczesne technologie. Urządzenia powinny być maksymalnie wydajne i niezawodne, aby niższe rachunki za prąd maksymalnie szybko zrekompensowały nam inwestycję poczynioną w panele fotowoltaiczne.
Jak działa fotowoltaika?
Panele fotowoltaiczne produkują prąd głównie latem i póąną wiosną. W tym czasie, w większości gospodarstw domowych występuje nadprodukcja energii elektrycznej pochodzącej z paneli. Zimą natomiast – szczególnie w takich miesiącach jak grudzień i styczeń – produkcja prądu spada do minimum. Paradoksalnie, to właśnie w tych miesiącach zapotrzebowanie na energię elektryczną ma poziom najwyższy w skali całego roku. Z tego powodu systemy fotowoltaiczne zostały zaprojektowane tak, aby w momentach szczytowych generowana energia była magazynowana w sieci w taki sposób, aby użytkownik mógł ją pobrać z opóąnieniem.
Niestety jednak, taki system gospodarowania energią nie obywa się bez strat. W sieci odzyskujemy bowiem tylko od 70 do 80 procent wysyłanej energii (różnice wynikają z mocy instalacji). Dlatego należy sprawić, aby budynek był bardziej samowystarczalny. Należy zorganizować życie w taki sposób, aby największy pobór prądu przypadał na ten moment dnia, w którym produkuje się najwięcej energii w czasie rzeczywistym, a więc w miesiącach zimowych jest to południe. Warto wtedy nastawiać pralkę i zmywarkę oraz gotować obiad na elektrycznej płycie grzewczej. Dodatkowo, system można zaprogramować w taki sposób, aby nadmiar energii elektrycznej generowanej w konkretnej części dnia był kierowany do urządzeń akumulujących w sobie energię. Idealnym przykładem są kaloryfery.
Podstawą optymalnego wykorzystywania energii produkowanej przez panele jest monitorowanie natężenia prądu, który wypływa z systemu. Firmy dostarczające systemy fotowoltaiczne oferują specjalne układy monitorujące, które zapewniają pełen monitoring, rejestrowanie, a także dokumentowanie parametrów na wejściu i wyjściu falownika. Dane można przeglądać w wygodny sposób w aplikacji internetowej. To pozwala uzyskać informacje o tym, kiedy wytwarzanie energii zwalnia w ciągu dnia, a także informacje o tym, jak natężenie fluktuuje w skali całego miesiąca, czy roku.