Elektryka

Inteligentne żarówki

Inteligentne oświetlenie jest najprostszym i najtańszym sposobem na wprowadzenie do naszych domów elementu “smart” rozwiązań. Inteligentne żarówki nie tylko są w stanie zmieniać natężenie mocy światła, ale także zmieniać temperaturę barwową. Istnieją także żarówki, które mają wbudowane w siebie głośniki. Czym kierować się przy wyborze inteligentnych żarówek?

Zastosowanie inteligentnych żarówek

Świadomość oraz wymagania konsumentów odnośnie oświetlenia w ich domach rosną. Producenci by sprostać tym wymaganiom starają się wprowadzać na rynek coraz bardziej zaawansowane rozwiązania technologiczne. Inteligentne sprzęty domowe, którymi jeszcze niedawno producenci chwalili się na targach, przestały być zarezerwowane dla najzamożniejszych klientów. Rozwiązania typu “smart home” chce teraz posiadać każdy. W odpowiedzi na rosnący popyt, producenci przygotowują proste i tanie elementy domowego AGD, które będą odpowiadały każdemu klientowi. Takim rozwiązaniem oprócz inteligentnych gniazdek są również inteligentne żarówki. Zastosowanie ich w domach nie tylko będzie modnym gadżetem, ale również zwiększy nasz komfort przebywania w danym pomieszczeniu.

Zalety inteligentnych żarówek

Zakup inteligentnych żarówek nie musi być jedynie podyktowany chęcią zwiększenia wygody. Inteligentne żarówki mogą również pomóc w prowadzeniu zdrowszego trybu życia. Naukowcy są jednogłośni odnośnie wpływu światła na organizm człowieka. Obecnie każdy smartfon posiada w opcjach “filtr niebieskiego światła”. Takie rozwiązanie pozwala nie tylko odpocząć oczom, ale także przygotować organizm do snu.

Nasz organizm posiada swój dobowy zegar, dzięki któremu wie, w jakim momencie będziemy pracować, a w jakim odpoczywać. Bardzo duży wpływ ma na to światło w miejscu, w jakim przebywamy. Ostre zimne światło w pomieszczeniach biurowych jednoznacznie daje organizmowi sygnały do pracy. Nie nadaje się jednak ono do zacisza domowego. Dom ma być miejscem, w którym odpoczywamy. W tym aspekcie mogą pomóc właśnie inteligentne żarówki. Pozwalają one nie tylko sterować siłą oświetlenia, ale także zmieniać temperaturę barwową. Ciepłe, słabe światło da naszemu organizmowi wyraąne sygnały,  że czas na odpoczynek. Ma to duże znaczenie dla osób, które mają problemy z zasypaniem.

Niewątpliwą zaletą “smart” żarówek jest niski pobór mocy. Takie żarówki potrafią świecić z mocą kilkukrotnie przekraczającą zakładaną przez producenta wartość. Końcowo otrzymujemy niskonapięciową żarówkę, która świeci jak jej mocniejszy odpowiednik, pobierając przy tym mniej energii.