Budowa

Okna dachowe czy lukarna - jak oświetlić poddasze?

Jakie są sposoby na oświetlenie poddasza i jak zrobić to prawidłowo? Jaka jest różnica między oknem dachowym a lukarną? Dowiedz się, na co należy zwrócić szczególną uwagę i dokonaj właściwego wyboru!

Okno dachowe

Konstrukcja okien dachowych (połaciowych) umożliwia montaż w połaci dachu pod kątem, który odpowiada nachyleniu dachu. Okna wtapiają się w dach, co często jest czynnikiem decydującym dla architektów czy projektantów. Okna te można bardzo łatwo zamontować i zazwyczaj nie wymaga to ingerencji w konstrukcję więąby dachowej. Z reguły nie wymagają pozwolenia na budowę. Bardzo często stosuje się to rozwiązanie podczas adaptacji poddasza oraz przy remoncie domu. Okna połaciowe równomiernie oświetlają pomieszczenie. Natężenie światła należy od kąta nachylenia dachu. Aby otrzymać dużo światła, górna krawędą ościeża powinna być pozioma, natomiast dolna – pionowa. W czasie lata warto zastosować odpowiednie przesłony, które chronić będą przez bezpośrednim promieniowaniem słonecznym. Okna dachowe nie wpływają na bryłę i sylwetkę domu, dzięki czemu dach jest dyskretny i prosty. 

Lukarna

Lukarna składa się z powierzchni frontowej, w której umieszczone jest okno klasyczne oraz z powierzchni bocznych. Jej konstrukcja wystaje z połaci, co może wpłynąć na atrakcyjność bryły budynku. Lukarnę wykonuje się zazwyczaj przy rozbudowach domów zabytkowych lub przy ich remontach. Wykonanie lukarny w gotowym budynku jest dużo droższe i trudniejsze niż zamontowanie okien dachowych. Jest to zazwyczaj związane z koniecznością naniesienia zmian w konstrukcji dach – w tym przypadku potrzebujemy zezwolenia. Lukarna tworzy wnękę w pomieszczeniu, a najwięcej światła znajduje się w pobliżu okna. Natężenie światła maleje wraz z odległością od okna. Lukarny dają kilkanaście procent mniej światła od okien dachowych. Lukarna jest częścią kompozycji, wzbogaca bryłę domy i elewację. Z tego powodu powinna być odpowiednio dostosowana do wielkości i rozmieszczenia okien. 

Okna dachowe czy lukarna?

Wybór jest zależny od wielu czynników, dlatego warto zasięgnąć porady eksperta. Doświadczenie, wyobraąnia i zmysł estetyczny są nieocenione przy wyborze najlepszej opcji. Należy wziąć pod uwagę wady poszczególnych rozwiązań. Lukarny umieszczone zbyt blisko siebie, mogą sprawić, że przy ich ścianach zalegać będzie śnieg. Należy uwzględnić to dodatkowe obciążenie podczas obliczania konstrukcji nośnej dachu. Warto również zadbać o odpowiednie zabezpieczenia lukarny przed wodą z topniejącego śniegu. Na oknie dachowym natomiast bardzo szybko osadza się brud. Jego mycie może okazać się problematyczne, co ma związek z konstrukcją i rodzajem osłon. Ze względu na ukształtowanie ościeża, często zdarzają się błędy przy ocieplaniu okna dachowego, co może być przyczyną utworzenia się mostka termicznego. Dlatego należy je montować ze szczególną starannością.