Budowa

Jak wybrać kolor dachu?

Wybór koloru dachu to jedna z kluczowych decyzji przy projektowaniu domu, rzutująca na cały jego wizerunek. Powinniśmy więc ostrożnie podejmować decyzję, zwłaszcza że niełatwo ją potem “odkręcić”.

Plan zagospodarowania przestrzennego a kolor dachu

Przemierzając Polskę łatwo zauważyć, że w niektórych rejonach domy są bardzo jednolite i podobne do siebie, a w innych panuje całkowita samowolka i krajobraz naszpikowany jest dziwacznymi budynkami o różnych kształtach. Determinuje to miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, który jest prawem lokalnym. Warto zapoznać się z planem obowiązującym w rejonie, w którym chcemy wybudować dom, ponieważ prawo może nam nakazać specyficzne wytyczne, w szczególności dotyczące koloru pokrycia dachu.

Dlaczego wprowadza się takie prawo i czy ma ono sens? Przede wszystkim plan zagospodarowania przestrzennego ma na celu zachowanie specyficznego charakteru danego miejsca, oddać jego specyfikę i wprowadzać atmosferę ładu społecznego. W wielu rejonach, np. we Francji czy Włoszech, nałożenie takich ograniczeń skutecznie ograniczyło samowolę developerów, zachowując historyczną tkankę miejską oraz charakter wsi. Dziś są to jedne z najbardziej turystycznych rejonów świata, cenionych za piękno krajobrazu.

Jak dobrać kolor dachu do koloru elewacji?

Przy projektowaniu domu przede wszystkim pamiętajmy, że kolor ścian domu powinniśmy dobrać do koloru dachu, a nie odwrotnie. Robimy tak dlatego, że dachu nie będziemy odświeżać zapewne bardzo długo, podczas gdy ściany domu będziemy prawdopodobnie malowali na nowo co kilka-kilkanaście lat.

A jak dobrać kolor dachu do koloru elewacji? Przyjęło się, że najbardziej efektownym wizualnie rozwiązaniem jest stosowanie metody kontrastu – czyli jeśli ściany są białe, dach powinien być np. ciemnobrązowy lub czerwony w odcieniu cegły. Beżowe i żółtawe ściany dobrze pasują do dachu zielonego. Grafitowy dach dobrze współgra z wszystkimi odcieniami elewacji.

Jak dobrać kolor dachu do rodzaju materiału?

Materiał na pokrycie dachu czasami narzuca nam ograniczenia w kwestii jego kolorystyki. Dotyczy to jednak wyłącznie materiałów naturalnych, takich jak słoma czy gont drewniany. Ten drugi pod wpływem warunków atmosferycznych zmienia kolor na charakterystyczny srebrzysto-szary, który może się podobać, ale raczej go nie zmienimy.

Jednak postęp technologiczny sprawił, że obecnie nie ma problemu z dostępem do materiałów takich jak dachówka czy gont w wielu różnych kolorach. Kiedyś kojarzono ten pierwszy materiał z kolorem czerwonym, a drugi – z czarnym, ale dziś bardzo często zobaczyć można ten rodzaj pokrycia w odcieniach niebieskiego, zielonego czy szarego.