Gdzie zamontować panele fotowoltaiczne – na dachu płaskim czy nadaje się do tego wyłącznie dach skośny? To jedna z podstawowych kwestii zaprzątających osoby, które chcą wykorzystać energię słoneczną do produkcji prądu elektrycznego właśnie za pomocą instalacji fotowoltaicznej. Co jest tak naprawdę istotne przy montażu paneli fotowoltaicznych na dachu?
Warunki montażu paneli fotowoltaicznych
Instalację fotowoltaiczną można zamocować zarówno na dachu płaskim, jak i skośnym, nie to wpływa bowiem na optymalne warunki produkcji prądu elektrycznego. Istotny jest natomiast kierunek ustawienia połaci dachowych na południe, dzięki czemu słońce oświetla panele jak najdłużej. Tylko wówczas mamy pewność, że instalacja będzie pracowała w optymalnym zakresie w ciągu dnia i wytworzy ilość prądu spełniającą nasze potrzeby. Jest to istotne przede wszystkim ze względu na specyfikę polskiego klimatu, w którym najwięcej dni słonecznych występuje w pierwszej połowie roku, w okresie wiosenno-letnim. Należy więc wykorzystać ten czas w jak najlepszy sposób, dzięki czemu odczujemy znaczącą obniżkę naszych rachunków za prąd w skali rocznej.
Jak montowane są panele fotowoltaiczne na dachu skośnym?
Na dachu skośnym panele fotowoltaiczne montuje się na profilach mocowanych do krokwi kołkami dokrokwiowymi. Poszczególne komponenty instalacji dobiera się stosownie do pokrycia dachowego: papą, dachówką czy blacho-dachówką. Kołki dokrokwiowe gwarantują stabilność i wytrzymałość systemu, a także posiadają specjalne uszczelki, zapobiegające przeciekaniu dachu. Wszystkie komponenty instalacji fotowoltaicznych są zresztą dopasowane w taki sposób, aby nawet największa ulewa nie zaszkodziła szczelności dachu, na którym zostały one zamontowane.
Jak montowane są panele fotowoltaiczne na dachu płaskim?
Zamontowanie paneli fotowoltaicznych na dachach płaskich wymaga zastosowania specjalnych konstrukcji produkowanych m.in. przez firmę El-Sun – https://el-sun.pl/. Konstrukcje wsporcze pod panele mogą mieć dwie postacie. Jedną z nich są wsporniki i ekierki pod panele, które przykręca się do dachu i dodatkowo obciąża bloczkami betonowymi. W sprzedaży dostępne są także systemy wsporcze, które nie wymagają przykręcania. Szyny po prostu układa się na dachu, a wsporniki pozwalają na ustawienie paneli pod kątem 10-15°. Cały system również wymaga obciążenia, ale prezentuje się znacznie estetyczniej i polecany jest w przypadkach, kiedy warunki panujące na dachu uniemożliwiają zastosowanie przykręcanych konstrukcji wsporczych.