Elektryka

Jak założyć instalację elektryczną w domu?

Projekt instalacji elektrycznej to jeden z podstawowych elementów przy budowie domu. Musi zawierać podstawowe parametry, rozwiązania oraz schemat instalacji. istotne jest, aby w planowaniu instalacji brali udział tez przyszli domownicy, którzy podpowiedzą, jakie rozwiązania im odpowiadają i jakie mają wymagania względem instalacji elektrycznej w domu.

Instalacja elektryczna – okablowanie

Spotyka się dwa rodzaje okablowania. Najczęstszym rozwiązaniem jest użycie przewodów płaskich, które umieszcza się w płytkich bruzdach wyciętych w tynku. Przewody te mocuje się do ściany za pomocą uchwytów z tworzywa sztucznego, a jeśli przewody są szerokie (np. 5-żyłowe) – dzięki aluminiowym blaszkom mocowanym do ściany małymi kołkami rozporowymi. Inną opcją jest poprowadzenie przewodów w elastycznych rurkach z tworzywa sztucznego (inaczej “peszlach”), ułożonych w głębokich bruzdach w ścianie. Ten wariant jest jednak mocno pracochłonny i czasochłonny, a z tym wiążą się wyższe koszty. Jeśli jednak chcemy się na to zdecydować, warto zastosować te  przewody tam, gdzie w razie konieczności ich wymiany, nie trzeba będzie niszczyć wykończenia powierzchni ścian (np. płytek w kuchni i łazience).

Zasady układania instalacji elektrycznej

  • Przewody instalacji elektrycznej układaj w pewnej odległości od krawędzi okien i drzwi.
  • Zawsze układaj przewody pionowo lub poziomo – nigdy po skosie.
  • Przewody zasilające w obrębie jednego pomieszczenia poprowadą od gniazda do gniazda.
  • Zastosuj tzw. układ pierścieniowy – obwód tworzy zamkniętą pętlę. Zaletą tego rozwiązania jest to, że przerwanie ciągłości przewodu w jednym miejscu nie powoduje odcięcia prądu w żadnym z gniazd.
  • W przypadku dużych pomieszczeń postaw na zasilanie gniazd z dwóch różnych obwodów – wyłączenie jednego z nich nie unieruchomi wszystkich zainstalowanych w pomieszczeniu urządzeń.
  • Przewody elektryczne łącz tylko w puszkach instalacyjnych. Nie pokrywaj ich tynkiem, by w razie awarii można było łatwo je odnaleąć (tym bardziej, że uszkodzenia najczęściej zdarzają się w miejscu połączeń).
  • Do łączenia przewodów używaj specjalnych złączek. Nie wolno łączyć przewodów poprzez skręcanie żył – takie połączenia są niebezpieczne i nie ma możliwości kontroli ich stanu.
  • Nie układaj przewodów poniżej rur wodociągowych i kanalizacyjnych, aby wykluczyć możliwość zalania przewodów.
  • Przewody nie mogą się stykać z przewodami gazowymi (zaleca się zachowanie odległości min. 10 cm).
  • Gniazda i łączniki montowane w kuchniach, łazienkach i pralniach muszą być bryzgoszczelne tzn. odporne na zachlapanie wodą. Takie gniazda są wyposażone w charakterystyczne klapki, a na opakowaniu mają oznaczenie IP 44 (lub wyższe, np. IP 55). Są niezbędne, aby zminimalizować ryzyko porażenia prądem w pomieszczeniach, w których występuje tak dużo metalowych urządzeń.
  • Nie umieszczaj  puszek łączeniowych (np. do oświetlenia) w łazienkach (a jeśli już to tylko bryzgoszczelne).
  • W łazienkach zachowaj minimalne odległości pomiędzy urządzeniami elektrycznymi a wannami oraz kabinami prysznicowymi.
  • łączniki sterujące oświetleniem umieść na zewnątrz łazienki  – wtedy możesz zastosować zwykły, a nie bryzgoszczelny osprzęt.