Remont

Jak wybrać drewnianą podłogę?

Podłoga z drewna jest naturalna, nie przyciąga kurzu i sprawia, że pomieszczenie staje się bardziej przytulne. Jaki rodzaj drewnianej posadzki wybrać? Sprawdą, czym różnią się od siebie parkiet, mozaika, bruk drewniany, posadzka oraz panele.

Parkiet drewniany

Parkiet tworzą drewniane deszczułki, czyli klepki, które mogą być mocowane na styk lub łączone na pióro i wpust. Najpopularniejsze sposoby układania parkietu to cegiełka, jodełka oraz szachownica. Istnieje możliwość łączenie różnych wzorów lub odcieni drewna (o zbliżonej twardości). Atrakcyjnym rozwiązaniem jest parkiet przemysłowy. Składa się on z długich i wąskich klepek, ułożonych obok siebie. Klepki można ułożyć na ślepej podłodze i przybić je gwoądziami. Drugą opcją jest ułożenie ich na wylewce betonowej i przyklejenie ich do podłoża. Układanie parkietu należy rozpocząć od środka pomieszczenia.

Mozaika drewniana

Mozaika to najczęściej prostokątna lub kwadratowa płyta. Składa się ona z listewek, które tworzą szachownicę. Są one połączone siatką z włókna szklanego. Aby je przymocować, należy przykleić je klejem do podłoża. Jest również możliwość wykonania innej i bardziej skomplikowanej mozaiki. Wzór można zaprojektować samodzielnie lub zdecydować się na wzór dostępny w katalogu. Mozaikę można wytworzyć z różnych gatunków drewna, jednak należy pamiętać, by wybrać te o zbliżonej twardości. Mozaiki są cieńsze od parkietu drewnianego, ale ich cena jest bardziej atrakcyjna. 

Bruk drewniany

Bruk drewniany jest elastyczny oraz trwały i tworzą go kostki o wymiarach 6×9 cm i grubości 2,5-8 cm. Przyklejane są one do równej, betonowej wylewki. Po ukończonej pracy należy je oderwać i zabezpieczyć powierzchnię lakierem. Należy to zrobić, aby zapobiec chłonięciu wilgoci. Trzeba zadbać o to, by elementy bruku ściśle do siebie przylegały. 

Posadzka

Lite deski, używane do podłóg, muszą być starannie wybrane. Nie mogą posiadać żadnych wad np. sęków. Układa się je od strony okna. Należy wybrać deski pasujące do siebie pod względem barwy i rysunku słojów. Zazwyczaj układa się je na styk – należy docisnąć je klinami oraz klamrami stolarskimi. Następnie przybija je się gwoądziami do legarów. Po ułożeniu podłogi na legarach jej poziom podniesie się o kilka centymetrów. Podłogi z litych desek są bardzo atrakcyjne i solidne. Można je także umocować na zakładkę lub na pióro-wpust. 

Panele

Panele charakteryzują się szybkim i łatwym montażem oraz atrakcyjną ceną. Panele drewniane stanowią trzy sklejone ze sobą warstwy. Dwie dolne są nośne, natomiast jedna górna pełni funkcję dekoracyjną. Warstwy nośne są najczęściej wykonane z dębu, klonu, buku, jesionu oraz wiśni. Panele można wielokrotnie odnawiać, jeśli ich górna warstwa ma ponad 4 mm grubości. Połączenia między panelami zawsze będą odrobinę widoczne. Z paneli układa się podłogę pływającą, co oznacza, że nie mocuje się jej do ścian, ani do podłoża. Pod panelami należy położyć folię paroizolacyjną oraz izolację akustyczną lub płyty, które chronią od hałasu i wilgoci. Panele łączy się zazwyczaj na pióra i wpusty lub zatrzaski bez użycia kleju. Przy ścianach należy pozostawić ok. 10-milimetrową szczelinę. Dzięki temu panele będą mogły rozszerzać się pod wpływem wilgoci. Taki rodzaj podłogi można położyć nawet na zniszczonych i nierównych powierzchniach. Wadą paneli jest jedna to, że słychać na nich odgłosy przedmiotów i stawianych kroków. Przy wyborze tego materiału nie jest możliwe tworzenie wymyślnych wzorów, jednak można łączyć różne kolory płyt (tego samego gatunku).