Elektryka

Instalujesz ogrzewanie podłogowe? Musisz o tym wiedzieć!

Ogrzewanie podłogowe ma ogromnie wiele zalet, z których największa to oczywiście wzrastający komfort mieszkania. Wiele osób nadal jednak rezygnuje z „podłogówki“ kierując się obiegowymi negatywnymi opiniami o tego typu ogrzewaniu podłogi. Sprawdąmy najpopularniejsze mity, którymi straszą nas przeciwnicy instalacji grzewczej instalowanej pod podłogą i rozprawmy się z nimi raz na zawsze!

Wodne ogrzewanie podłogowe w gotowym budynku – czy to możliwe?

Po pierwsze, często można usłyszeć, że wodne ogrzewanie podłogowe można instalować tylko w domu jednorodzinnym (bo musi zostać uwzględnione w projekcie już na etapie tworzenia go, a więc na bardzo wczesnym etapie powstawania domu). Faktycznie, trudno o zainstalowanie wodnego ogrzewania podłogowego w bloku lub w domu, kory jest już wykończony. Wiążę się to z generalnym remontem podłogi, z koniecznością przygotowania wylewki i z przebudową instalacji wodnej i ociepleniowej. Trzeba też położyć grubą warstwę izolacyjną pod poziomem podłogi, jeśli dotychczas jej nie było. Nie jest to jednak niemożliwe. Zdarza się jednak, że zainstalowanie wodnego ogrzewania podłogowego wymusza podniesienie poziomu podłogi o kilka centymetrów, co koliduje z dotychczasową wysokością, na jakiej zbudowano okna, drzwi, cokoły. To właśnie z tego powodu wiele osób rezygnuje z instalowania ogrzewania podłogowego w istniejącym już budynku. W takiej sytuacji jednak można położyć elektryczne ogrzewanie podłogowe sklep.

Koszty instalacji ogrzewania podłogowego

Wśród negatywnych opinii krążących wśród inwestorów wciąż znajdują się te związane z kosztami. Ogrzewanie elektryczne generalnie uznawane jest za drogie. Należy jednak wiedzieć, że każde 5 lat przynosi dynamiczne zmiany na rynku: obecnie w sklepach znajdziemy nowoczesne, energooszczędne systemy grzewcze, które pozwalają uzyskiwać energię cieplną o koszcie zbliżonym do tego, który należy ponieść stawiając jedynie na ogrzewanie centralne. Kluczowe jest tutaj dobre wyizolowanie cieplne budynku, a także dobór odpowiedniego dostawcy prądu.

Komfort i oszczędności

W dłuższej perspektywie czasowej ogrzewanie podłogowe zawsze daje oszczędności. Pomieszczenia ogrzewane tylko za pomocą ogrzewania podłogowego mogą mieć stałą temperaturę o dwa stopnie niższą niż w przypadku ogrzewania centralnego – wszystko dzięki temu, że ciepło bijące z podłogi jest odczuwalne przez człowieka natychmiast, w przeciwieństwie do sytuacji, gdy ąródłem ciepła są tradycyjne kaloryfery. Dzięki tej różnicy można pobierać mniej prądu, a w skali roku, wedle wszelkich wyliczeń, można zaoszczędzić nawet 5 procent kosztów ogrzewania.