Materiały i narzędzia

Materiały do wnętrz - jakie wybrać?

Zaczęliście planować budowę albo remont domu i mnogość materiałów dostępnych na rynku Was przytłacza? By temu zaradzić, wybraliśmy pięć najmodniejszych, i zarazem najbardziej funkcjonalnych materiałów wykorzystywanych we wnętrzach. Poznajcie je!

1. Beton

Beton wciąż jeszcze kojarzy się z topornym materiałem budowlanym, a w rzeczywistości jest świetnym pomysłem na nadanie wnętrzu loftowego klimatu. Ten architektoniczny charakteryzuje się dużo bardziej gładką i jednolitą strukturą w porównaniu do budowlanego, a przy tym zachowuje swój surowy charakter.

Beton we wnętrzu może być wykorzystany na całej ścianie, ale też na blatach, lampach, doniczkach – nawet dzięki małemu akcentowi wnętrze będzie wyglądać bardziej elegancko. By jednak ocieplić betonowe wnętrze, dobrze jest zestawić ten materiał z drewnem. Z drugiej strony, miłośnikom minimalistycznego i ascetycznego stylu spodoba się połączenie betonu ze szkłem – spróbujcie tego na przykład w łazience.

2. Marmur

Marmur, czyli materiał kojarzony ze sztuką i barokowymi pałacami, obecnie jest jednym z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych przy urządzaniu domów i mieszkań. Swoim wytwornym wyglądem zachwyci zarówno we wnętrzach w stylu glamour, jak i kontrastowo w tych bardziej vintage.

Jedną z dużych zalet marmuru jest także fakt, że materiał ten bardzo ładnie się starzeje i sprawdzi się w kontakcie z wodą – stąd marmurowe blaty kuchenne, umywalki, wanny czy parapety. Należy jednak mieć świadomość, że nie jest to najbardziej trwały kamień i obchodzić się z nim delikatnie.

3. Drewno

Drewniane elementy we wnętrzu to trend bardzo uniwersalny i ponadczasowy. Aktualnie dobrze wpisuje się również w działalność wszystkich ruchów “nature lovers” – bo sprawia, że nasz dom nabiera bardzo naturalnego, przytulnego klimatu.

Drewniane podłogi mogą stanowić bazę do urządzenia pomieszczenia w stylu skandynawskim bądą rustykalnym, do łask wracają też powoli drewniane sufity. Dobrej jakości drewno wygląda bardzo szlachetnie i nawet mały dodatek z niego wykonany, wpłynie na pozytywny odbiór przestrzeni.

4. Granit

Granit wprowadza do wnętrz klasę i elegancję, ale także i pierwiastek oryginalności – a to z uwagi na swoją niejednolitą strukturę. Taki wygląd granit zyskuje w wyniku mieszanki różnych minerałów mających udział przy jego powstaniu. Granit występuje w kilku odcieniach – od tych jasnych typu róż, czerwień, beże, aż do bardziej wyrazistych – czarnych i szarych.

Dużą korzyścią z wykorzystania granitu w mieszkaniu jest jego wytrzymałość i solidność, co oznacza, że świetnie sprawdzi się jako podłoga albo blat.

5. Cegła

To bardzo przystępny i łatwy w zastosowaniu materiał, który występuje zazwyczaj w czerwieni, szarości i bieli. Cegła zazwyczaj wykorzystywana jest w kuchni albo salonie, ale ciekawą myślą może być ceglana ściana w łazience czy sypialni.

Dzięki swoim naturalnym właściwością cegła w pomieszczeniu będzie je też wyciszać, co ma znaczenie, gdy np. mieszkamy przy ruchliwej ulicy albo w pobliżu lotniska czy torów. Zaletą jest także kumulacja i utrzymywanie ciepła przez ceglane ściany.