Materiały i narzędzia

Płytki do łazienki - jak je wybrać i ułożyć?

Zastanawiasz się, jakie płytki do łazienki wybrać? Rozważasz kafelki z kamienia, terakotę i drewno, ale nie wiesz, który wariant będzie najlepszy? Zapoznaj się z naszym poradnikiem, który pomoże Ci podjąć dobrą decyzję!

Jak dopasować kafelki do łazienki?

Płytki łazienkowe należy dopasować do wielkości łazienki, stylu wnętrza oraz rodzaju mebli łazienkowych. Stonowane barwy i wzory płytek zmienią naszą łazienkę w przytulne i klasyczne wnętrze. Dobrze sprawdzają się płytki w odcieniach szarości, ciepłego beżu czy brązu. Możemy również zdecydować się na płytki łazienkowe, które naśladują wzór egzotycznych gatunków drzew. To dobry pomysł dla tych, którzy uwielbiają drewno, ale obawiają się położenia drewnianej podłogi w łazience. Miłośnikom tradycyjnej białej glazury polecamy znalezienie wąskich lub prostokątnych płytek. Tego typy glazura dobrze sprawdzi się w małych i wąskich łazienkach. Jeśli połączymy je z płytkami o standardowych wymiarach oraz z dużymi lustrami, optycznie powiększymy naszą łazienkę. Jeśli zależy nam natomiast na pozbyciu się nudy i ożywieniu wnętrza, możemy zestawić białe płytki z kolorowymi dekoracjami. Kolorowa łazienka, pełna wzorów i niestandardowych faktur to dosyć odważna decyzja. Należy dobrze się zastanowić i odpowiednio dopasować różne elementy, by efekt był przyjemny dla oka. Zbyt pstrokate wnętrze, przepełnione kolorami i dodatkami może nas przytłoczyć. Należy zachować umiar tak, aby łazienka kojarzyła nam się z przyjemnym pomieszczeniem, w którym możemy się zrelaksować.

Terakota, gres, klinkier – jakie płytki do łazienki wybrać?

Do najpopularniejszych płytek zaliczamy między innymi terakotę w różnych kolorach oraz glazurę, którą układa się na ścianach (jest bardziej krucha i cieńsza od terakoty). W łazience często stosuje się gres nieszkliwiony oraz porcelanowy. Gres nieszkliwiony jest odporny na ścieranie, a płytki są mało nasiąkliwe. Jego oferta jest dosyć ograniczona, nie ma zbyt dużego wyboru faktur czy kolorów. Gres porcelanowy jest bardziej popularny i ma większą odporność na złamania niż tradycyjna terakota. Do wyboru mamy wiele kolorów i faktur, co powinno ułatwić nam znalezienie płytek pasujących do naszej łazienki. Kolejna opcja to klinkier, dostępny w przeróżnych wzorach oraz cotto, czerwone płytki o porowatej powierzchni.

Płytki do łazienki: jak układać płytki ceramiczne?

Jeśli mamy do czynienia z małą przestrzenią, w której podłoże pod płytki jest równe i wypoziomowane, możemy ułożyć płytki samodzielne. W takim przypadku nie jest to zbyt skomplikowane i powinniśmy sobie z tym poradzić bez większych problemów. Jeśli jednak nie czujemy się pewnie lub położenie płytek wymaga więcej skomplikowanych czynności, lepiej powierzyć to zadanie fachowcowi. Docinanie płytek i przyklejanie ich na dużej powierzchni może być dużym wyzwaniem – wymaga sporego doświadczenia i jest pracochłonne.

Płytki ceramiczne należy przykleić do podłoża zaprawą klejową, a spoinowanie można rozpocząć dopiero, gdy wyschnie. Jeśli wykorzystano do tego zwykłą zaprawę, należy odczekać dwa dni. Wyjątkiem jest zaprawa szybkoschnąca – w takim wypadku wystarczy zaczekać kilka godzin. Powinniśmy zakupić ok. 10% więcej płytek, niż potrzebujemy, co wynika z wymiarów posadzki. Dobrze jest zostawić zapas ok. metra kwadratowego takich płytek w razie ewentualnej wymiany. Lepiej się zabezpieczyć i zachować więcej płytek, niż póąniej dokupować płytki z innej partii materiału. Najprawdopodobniej będą one różnić się odcieniem, co może wyglądać nieestetycznie.