Hydraulika

Sposoby na tanie podgrzewanie wody

Jakie są sposoby na tanie podgrzewanie wody? Jak zaoszczędzić pieniądze i sprawić, by rachunki za ciepłą wodę były niższe? Poznaj sprawdzone rozwiązania i zmniejsz swoje wydatki!

Kolektory słoneczne

Najdroższym rozwiązaniem jest podgrzewanie wody przy użyciu urządzeń elektrycznych i urządzeń zasilanych gazem płynnym. Aby zmniejszyć koszty podgrzewania wody, warto zastąpić je innymi, wykorzystującymi tańsze paliwo i energię. Zakup kolektorów słonecznych to obecnie najpopularniejszy sposób na zaoszczędzenie pieniędzy. Kolektory wykorzystują darmową energię słoneczną. Kompletna instalacja do magazynowania podgrzanej wody to wydatek ok. 6000 złotych. Należy do tego doliczyć jeszcze koszty montażu. Korzystając z podgrzewacza elektrycznego, można oszczędzić nawet 1200 zł rocznie. Do podgrzewania wody można również wykorzystać pompę ciepła, która także przyczynia się do obniżenia rachunków. 

Baterie termostatyczne i bezdotykowe

Kolejnym sposobem na tanie podgrzewanie domu jest wykorzystanie baterii termostatycznych. Posiadają one ogranicznik strumienia wypływającej wody oraz temperatury. To szczególnie przydatne rozwiązanie, gdy z łazienki korzystają dzieci, które nie zawsze korzystają z przyborów sanitarnych w odpowiedni sposób. Przy umywalce możemy również zastosować baterię bezdotykową z fotokomórką. Automatycznie otwiera i zamyka wypływ wody. Reaguje ona na zbliżenie rąk i wyłącza się zaraz po ich oddaleniu. Dzięki temu woda nie leje się niepotrzebnie. 

Przepływowy podgrzewacz wody

Dobrym pomysłem może być również wymiana podgrzewacza pojemnościowego na podgrzewacz przepływowy. Grzeje on jedynie taką ilość wody, jaka jest w danym momencie wykorzystywana. Nie grzej jej na zapas. Należy jednak liczyć się z tym, że strumień ciepłej wody będzie wówczas ograniczony. 

Inne sposoby

Istnieje jeszcze kilka sprawdzonych sposobów na zmniejszenie wydatków. Jednym z nich jest podgrzewanie wody do temperatury max. 55ºC. Możemy również sterować podgrzewaczem pojemnościowym w taki sposób, aby nie uruchamiał się on w czasie, kiedy nie używamy ciepłej wody – np. podczas nieobecności domowników lub w nocy. Warto również zrezygnować z działania pompy cyrkulacyjnej.