Hydraulika

Rury z miedzi czy rury z PCV - które wybrać?

Jakie wybrać rury do instalacji wodnej i grzewczej? Jakie właściwości należy wziąć pod uwagę? Dowiedz się, czym różnią się rury miedziane od rur PCV i poznaj ich zastosowanie. 

Rury miedziane

Rury miedziane są odporne na korozję oraz wysoką temperaturę. W instalacjach wody pitnej hamują osadzanie się kamienia oraz ograniczają powstawanie warstwy mikroorganizmów wewnątrz rur. Charakteryzują się wysokim współczynnikiem przewodzenia ciepła, dlatego należy zadbać o ich odpowiednią izolację. Nie powinno się ich łączyć z elementami wykonanymi z aluminium. Istnieje bowiem ryzyko powstania korozji w miejscu, w którym materiały te będą się stykać. Rury miedziane można połączyć łącznikami zaciskowymi i gwintowanymi z mosiądzu (lub brązu) lub poprzez lutowanie. Produkuje się je w trzech stopniach twardości: miękkie, półtwarde i twarde. Miękkie rury można łatwo giąć i profilować.

Rury z PVC

Rury z tworzyw sztucznych są elastyczne, lekkie i ciepłochronne. Wydłużają się one pod wpływem wysokiej temperatury i nie są odporne na wnikanie tlenu. Wyjątkiem są rury z powłoką antydyfuzyjną. Rury z tworzywa można szybko i łatwo łączyć. Znacznie skraca to czas montażu instalacji. Ponadto rury są odporne na osadzanie się kamienia oraz na korozję. Mogą być one wykonanane z polipropylenu (PP), polibutylenu (PB) lub polietylenu sieciowanego (PE-X). W sprzedaży są również rury wielowarstwowe z wkładką z aluminium. Wygięte rury polietylenowe i polibutylenowe potrafią wrócić do swojego poprzedniego kształtu (mają tzw. pamięć). Należy na bieżąco mocować je do podłoża. Rury wielowarstwowe można formatować trwale w łatwy sposób. Jeśli nasz wybór padnie na instalację z tworzywa, musimy pamiętać, aby wszystkie elementy pochodziły z tego samego systemu. Każdy taki system powinien mieć aprobatę Centralnego Ośrodka Badawczo-Rozwojowego Techniki Instalacyjnej COBRTI INSTAL, co oznacza dopuszczenie systemu do stosowania w instalacjach sanitarnych.

Rury z miedzi czy rury z PCV?

Rury miękkie miedziane lub rury z tworzywa sprawdzą się w instalacjach prowadzonych systemem rozdzielaczowym. Giętkich rur używa się również do ogrzewania podłogowego. Umożliwiają one wykonanie pętli grzewczych bez konieczności utworzenia połączeń w warstwie wylewki. W przypadku systemów trójnikowych trasę instalacji tworzy się dzięki połączeniu prostych odcinków przewodów trójnikami (lub kształtkami). W tym celu można zastosować rury z miedzi, z tworzywa, sztywne i miękkie ze zwoju. Można prowadzić je w bruzdach ściennych, w podłodze lub za listwami maskującymi. W przypadku domów piętrowych instalację na poszczególne piętra prowadzi się pionowymi przewodami. Przy całkowitej wycenie systemu należy wziąć pod uwagę nie tylko cenę rur, ale również ceny kształtek. Przed dokonaniem zakupu warto również sprawdzić warunki gwarancji. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy obejmuje ona cały system, czy jedynie poszczególne elementy. Jest to ważna informacja, szczególnie wtedy, gdy mamy w planach samodzielne montowanie instalacji.