Rury do instalacji wodnej - jakie wybrać?

Rury do instalacji wodnej - jakie wybrać?

17 czerwca 2019

Jak przygotować się do ułożenia instalacji wodnej w domu i jakiego typu rury najlepiej zamontować? Możesz wybrać elementy z miedzi lub tworzywa. Poznaj wady i zalety obu rozwiązań i dowiedz się, które będą dla Ciebie najlepsze.

Rury miedziane w instalacji wodnej - wady i zalety

Miedziane rury mogą korodować pod wpływem wody o dużej zawartości jonów siarczanowych, dwutlenku węgla lub związków manganu i amoniaku. Ten sam proces może mieć miejsce w przypadku kontaktu z urządzeniami wykonanymi z aluminium lub ze stali ocynkowanej. Nie zaleca się stosowania rur miedzianych tam, gdzie woda jest miękka - jej odczyn ph jest mniejszy lub równy 7. Trzeba pamiętać o odpowiedniej izolacji przewodów miedzianych, które prowadzone są przez nieogrzewane pomieszczenia ze względu na miedź, która bardzo dobrze przewodzi ciepło. Niewątpliwą zaletą rur miedzianych jest bakteriostatyczność - zapobieganie rozmnażaniu się mikroorganizmów.

Rury z tworzywa w instalacji wodnej - wady i zalety

Rury wykonane z tworzywa są lekkie, nie korodują, nie są podatne na tworzenie się osadów. Szybko i łatwo można je przetransportować i zamontować. W przypadku wysokiej temperatury warto postawić na droższe rury wykonane z polietylenu usieciowanego. Charakteryzują się one dużą odpornością chemiczną i termiczną oraz nie przepuszczają tlenu. W przypadku zimnej wody nie ma takiej potrzeby i w zupełności wystarczą nam najprostsze odmiany rur (polibutylen, polipropylen, polibutylen, polipropylen). Warto pamiętać, że nie powinno się łączyć elementów, wykonanych z różnych materiałów, w jednej instalacji wodnej. Zaleca się również stosowanie materiałów pochodzących od tego samego producenta. Kształtki z tworzywa są stosunkowo drogie i to one odpowiadają za ostateczny, wysokie koszt instalacji. W przypadku instalacji z wykorzystaniem rur miedzianych, o koszcie decyduje głównie jej montaż, który jest dość skomplikowany.

Instalacja wodna - rury sztywne czy miękkie?

W przypadku rur sztywnych należy połączyć proste odcinki rur z kształtkami. Do tego celu należy użyć trójników, kolan lub innymi złączek. Połączenia muszą być wykonane z dużą starannością i zgodnie z zaleceniami producenta. W zależności od rodzaju rur są one zgrzewane, klejone, skręcane lub zaprasowywane. Rury miękkie można łatwo kształtować ze względu na to, że są bardzo giętkie. Skraca to czas wykonania instalacji wodnej i zmniejsza liczbę połączeń między rurami. Istnieje możliwość zrobienia części instalacji z jednego odcinka, ponieważ rury są sprzedawane w zwojach. Łączenia są wówczas potrzebne jedynie w miejscu podłączenia oraz przy rozdzielaczu.

Skomentuj

user