Wyposażenie

Rola światła i dodatków w minimalistycznych wnętrzach

Choć pojawiają się nowe, pełne ozdób i nasycone kolorami style, minimalizm nie traci na popularności. Nic w tym dziwnego – w przeładowanym zgiełkiem świecie, chcemy by nasz dom był oazą spokoju. łatwo nadać wnętrzu minimalistycznego charakteru, jeśli zwrócimy uwagę na dwie podstawowe rzeczy – światło i dodatki.

Minimalistyczny wystrój wnętrz – zasady

Główną zasadą jest znalezienie równowagi pomiędzy dostępną przestrzenią a umeblowaniem, gdyż pozbawione zbędnych przedmiotów, czyste pomieszczenia mają uspokajający wpływ na naszą psychikę. Sprzętów, mebli i dodatków powinno być więc tyle, ile jest niezbędne, gdyż główną rolę gra tu przestrzeń, czy też cisza. Dlatego unikamy wprowadzenia do otoczenia wszelkich przedmiotów, które mogłyby wnosić wizualny chaos i zakłócać harmonię. W myśl popularnej zasady minimalizmu, mniej znaczy więcej.

Rola światła

Minimalistyczne wnętrze jest tak urządzone, by światło mogło w nim królować. Często pomija się firany, a białe ściany i sufity odbijają światło w przestrzeni, sprawiając, że pomieszczenia wydają się większe i są nasycone blaskiem. Dlatego na przykład minimalistyczna sypialnia może zostać ozdobiona wielkim lustrem, które zawiśnie w centralnym punkcie nad łóżkiem i dodatkowo rozjaśni pomieszczenie, powiększając je optycznie.

Na świetle dziennym nie zawsze można jednak polegać, szczególnie podczas kapryśnej pogody, zmieniających się pór roku, czy nadchodzącego czasami zbyt szybko zmroku. Wtedy na scenę wkracza sztuczne oświetlenie. Jakie powinno być?

By osiągnąć minimalistyczny efekt, warto postawić na odpowiednie materiały takie jak metal czy szkło. Przede wszystkim liczy się jakość, a nie na ilość. Zbyt ozdobne, pretensjonalne lampy nie odnajdą się dobrze w minimalistycznym wnętrzu, dlatego wybieramy takie, które cechuje prosty i elegancki design. Sama oprawa oświetlenia może dodawać jeszcze więcej blasku do pomieszczenia, jeśli wybierzemy chromowane lub pozłacane wykończenie. Oprawa- lub jej brak – też dodatkowo podkreśla minimalistyczny styl, dlatego żarówka może być nieosłonięta lub chować się pod futurystyczną konstrukcją z powyginanych czarnych metalowych prętów.

Wybór dodatków

Dodatki, choć zredukowane do niezbędnego minimum odgrywają w minimalizmie istotną rolę. Muszą być stonowane, nie krzykliwe, by w żadnym wypadku nie przytłaczać wnętrza. Będą więc miały nie tylko prostą formę, ale też odpowiednie kolory: świetnie nadadzą się odcienie szarości i beżu, bieli i brązu. Dodatki skandynawskie często wykonane są z naturalnych materiałów. Surowe drewno, bambus, czy rattan pięknie skomponują się z jasnym, rozbielonym wnętrzem.Jeśli chcemy, by nasz minimalistyczny salon nabrał odrobinę industrialnego, surowego charakteru możemy wybrać ozdoby z cementu albo naturalnego kamienia, takiego jak marmur czy piaskowiec.

Sprawdą szeroką ofertę nowoczesnych, minimalistycznych dodatków i lamp do salonu, czy sypialni na https://bihome.pl/.