Budowa

Okna dachowe - czy warto?

Wiele domów posiada atrakcyjne pomieszczenia na poddaszu, które można wykorzystać jako przestrzeń użytkową. Często urządzamy tam sypialnie czy pokoje dziecięce, które dzięki skośnym dachom nabierają przytulnego klimatu. By jednak prawidłowo doświetlić to pomieszczenie, dużo osób decyduje się na montaż okien dachowych. Rozważmy więc wady i zalety takiego rozwiązania.

Naturalne światło

Jak już wspomnieliśmy na wstępie, obecność okien dachowych to zapewnienie nasłonecznienia pokoju, który zazwyczaj jest dość ciemny. Jest to doświetlenie naturalnym światłem, co wpływa pozytywnie na komfort przebywania na poddaszu. Jednak każdy kij ma dwa końce i latem, z uwagi na dużą ilość światła wpuszczanego przez okna dachowe, pomieszczenie będzie bardzo szybko się nagrzewać. By zminimalizować ten efekt, można zainstalować nieprzepuszczalne rolety – co niestety zaprzecza nasłonecznieniu pokoju.

Straty ciepła przy oknach dachowych

Kolejną wadą okien dachowych jest problem z ich szczególnością, który zimą może powodować wyziębienie domu. Okna dachowe to także istotne ąródło strat ciepła – dlatego przy ich wyborze należy zadbać, by zdecydować się na model jak najmniejszym współczynniku przenikania ciepła. W przeciwnym wypadku nasze rachunki za ogrzewanie będą bardzo duże, a w pomieszczeniu wcale nie będzie specjalnie ciepło.

Mycie okien dachowych

Kolejnym problem z oknami dachowymi jest ich mycie, które z uwagi na ich budowę może okazać się problematyczne (szczególnie w przypadku okien uchylnych, a nie obrotowych), a przy tym brudzą się one szybciej i mocniej niż zwyczajne okna, więc nie pozostaje to bez znaczenia. Również przez formę okien dachowych możemy być zmuszeni do ich częstego odśnieżania zimą czy pozbywania się z nich liści jesienią.

Prywatne i przytulne poddasze

Mimo powyższych wad, okna dachowe wciąż mają wielu zwolenników. Zamontowanie ich na poddaszu niesie ze sobą liczne walory estetyczne i sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne i klimatyczne. Ich odpowiednie rozmiejscowienie pozwala także na zabawę przestrzenią i światłem – możemy wybrać, które miejsca w pokoju chcemy szczególnie rozświetlić. Co więcej, dzięki nim możemy liczyć na zwiększoną prywatność, gdyż z uwagi na ich umiejscowienie i wyprofilowanie, żaden sąsiad nie będzie w stanie zajrzeć nad do pomieszczenia.