Materiały i narzędzia

Montaż ogrzewania podłogowego - jak się przygotować?

Ogrzewanie podłogowe to technologia, która zyskuje coraz większą popularność, dzieje się tak ze względu na liczne zalety tego rozwiązania, a także coraz większą dostępność wysokiej jakości materiałów. Ważnym powodem jest także rosnąca świadomość klientów dotycząca korzyści związanych z tym sposobem ogrzewania swojego mieszkania lub domu. Dzisiaj chcemy skupić się jednak tylko na jednym aspekcie tworzenia ogrzewania podłogowego, a jest nim mianowicie przygotowanie się do prac, jakie będziemy wykonywać.

 

Wszystko, co potrzeba – materiały, sprzęt oraz narzędzia

Zanim przystąpimy do realizacji naszego projektu, musimy zaopatrzyć się w odpowiednie materiały budowlane oraz narzędzia, które pozwolą nam sprawnie, wygodnie i prawidłowo wykonać pracę. Jednym z najwygodniejszych materiałów, jakie możemy zastosować, są specjalne płyty styropianowe, z wydrążonymi tunelami lub z wypustkami, ułatwiające układanie rurek, którymi w przyszłości pobiegnie ciepła woda. Dużym uznaniem i popularnością cieszą się płyty pochodzące od firmy Hirsch (http://www.hirsch-porozell.pl/plyty-podlogowe-produkcja-ze-styropianu-spienionego.html). Dają one wiele możliwości konfiguracji orurowania oraz charakteryzują się wysoką odpornością. Umożliwiają szybkie montowanie instalacji nawet na dużych powierzchniach.

Potrzebne oczywiście będą także rury, najlepiej by umieszczone były na specjalnym rozwijaku, urządzeniu znacznie ułatwiającym ich układanie. Niezbędnym specjalistycznym narzędziem, są nożyce do rur wielowarstwowych, dzięki którym możemy z łatwością przygotować elementy o odpowiedniej długości.

 

Przygotowanie podłoża oraz pomieszczenia

Kiedy dysponujemy już odpowiednimi narzędziami, czas na zabezpieczenie i przygotowanie naszej przestrzeni roboczej. Podłoga musi być idealnie płaska ze względu na przepływ wody oraz ryzyko pękania zarówno płyt, jak i rur na załamaniach wylewki. Musimy także pamiętać o doprowadzeniu elektryczności oraz zaplanowaniu szafki rozdzielacza. Możemy zdecydować się na model natynkowy lub bardziej praktyczny, podtynkowy. Jego umiejscawianie powinno być tak pomyślne, aby dostęp do niego nie był w żadnym wypadku utrudniony, a on sam nie zakłócał estetyki danego pomieszczenia. Gdy będziemy już wyposażeni w odpowiednie narzędzia, sprzęt i materiały, a pomieszczenie będzie przygotowane do naszej pracy, możemy przystąpić do głównego zadania, jakim jest układanie instalacji ogrzewania podłogowego. Jeżeli skupimy się na poprawnym wykonywaniu poszczególnych zadań, szybko będziemy cieszyć się ciepłem w całym domu lub mieszkaniu, bez widoku nieestetycznych kaloryferów.