Klamki okrągłe - w jakich aranżacjach się sprawdzą?

Klamki okrągłe - w jakich aranżacjach się sprawdzą?

18 sierpnia 2021

Wydawać by się mogło, że wybór klamki do drzwi to błahostka. Wbrew pozorom nie jest to takie proste. Klamka nie tylko pozwala otworzyć i zamknąć drzwi, ale również jest elementem ozdobnym, dzięki któremu drzwi wyglądają ładnie. Ten, może się zdawać, drobny detal może znacząco wpływać na wygląd całego pokoju. Poniżej podpowiadamy, do jakich wnętrz pasują klamki okrągłe.

Klamka zależy od drzwi

Im masywniejsze i większe drzwi, tym klamka powinna być większa. Klamka powinna być podobna stylem do całego wnętrza. Wyobraźmy sobie sytuację, że cały pokój jest stylizowany na delikatny i subtelny, drzwi również takie są- powiedzmy, że są w jasnym kolorze i posiadają delikatne zdobienie, a w drzwiach zamontowano wielką, masywną klamkę. Wygląda to niedobrze. Wręcz fatalnie.
Pamiętajmy, że detale, które są odpowiednio dobrane, sprawiają, że całe wnętrze jest piękne. Należy o tym pamiętać, wybierając klamkę do swojego wnętrza.

Czym są rozety i szyldy?

Przy wyborze odpowiedniej klamki, warto zwrócić uwagę na to, jak jest zbudowana. Jednym z ważniejszych elementów klamki jest szyld, czyli rodzaj tarczy, zwany również rozetą. Obecnie bardzo popularnym szyldem są szyldy składające się z dwóch elementów zamiast jednego podłużnego- o rozecie okrągłej lub kwadratowej. W wielu sklepach możemy kupić klamki o rozetach okrągłych od zwykłych prostych aż po ekstrawagancko lśniące.

Klamka okrągła- do jakich wnętrz pasuje?

Klamki okrągłe charakteryzują się ciekawym, atrakcyjnych wzornictwem. Zdaniem projektantów wnętrz wyglądają zazwyczaj o wiele bardziej zgrabnie i lekko niż klamki o szyldzie podłużnym, a to dlatego, że zajmują mniej miejsca. Cenią je również minimaliści, bo idealna symetria koła, bardzo dobrze wpasowuje się w styl minimalistyczny. Rozety o okrągłym kształcie sprawdzą się również we wnętrzach, gdzie ważna jest elegancja i styl. Naszym zdaniem idealnie nadają się do wnętrz w stylu współczesnym, skandynawskim, minimalistycznym, loftowym i biznesowym. 

Wyznacznik gustu

Warto zauważyć, że wybór klamki może być również pokazem naszego gustu. Elegancka dekoracja, jaką może być klamka okrągła, stanie się dodatkowo pokazem klasy i stylu. Patrząc, na klamkę dobrze dobraną do stylu wnętrza, możemy docenić dobry gust i ponadczasową stylistykę tego drobnego elementu. Wnętrza ciepłe i jasne powinny posiadać ten dodatek w złotych, mosiężnych kolorach, natomiast proste, eleganckie lub nowoczesne powinny zawierać klamki w kolorach stalowych i mniej krzykliwych od złota i mosiądzu. Eksperci zwracają również uwagę, by decydować się na jednakowe lub zgodne stylistycznie rodzaje klamek do wszystkich pokoi i pomieszczeń. Powinno się również zobaczyć, czy kolor i styl klamek nie kłóci się ze stylem drzwi oraz...zawiasów. Całość powinna stanowić spójną kompozycję.

Okrągłe gałki

Na szyldzie okrągłym mogą mieścić się gałki. Sprawdzą się one świetnie do pomieszczeń, do których powinien być utrudniony dostęp. To wszystko dlatego, że są trochę trudniejsze do otwierania. Można przemyśleć zastosowanie gałek, by utrudnić dostęp dla dzieci i zwierząt do garażu, korytarzu lub klatki schodowej. Sprawdzą się one również do pokojów o ekstrawaganckim wystroju- wtedy wybrać takie, które udają kryształ.  

Klamka zapadła, czyli kilka słów na koniec

To jaką klamkę wybierzemy zależy w dużej mierze od naszej wyobraźni, stylu wnętrza i liczby złotówek, które chcemy na nią przeznaczyć. Nasi sprzedawcy z pewnością profesjonalnie pomogą podjąć dobrą decyzję.

Skomentuj

user