Materiały i narzędzia

Jakie materiały budowlane wybrać do budowy domu?

Od ubiegłego wieku jako materiał budowlany zaczęto wykorzystywać beton, gips, stal, szkło, a nawet tworzywa sztuczne. Ten postęp technologiczny wiąże się jednak z pewnym ryzykiem, ponieważ funkcjonalność i wytrzymałość nowych materiałów nie miała szansy być tak gruntownie sprawdzona w krótkim czasie. Być może właśnie dlatego w Polsce wciąż, konsekwentnie buduje się domy najczęściej według tradycyjnych metod. Jeśli zatem zastanawiasz się, jaki materiał wybrać do swojego domu, przeczytaj ten krótki przewodnik, który podpowie, które surowce zapewnią domownikom ciepło, ciszę i komfort.

Już na etapie projektu architektonicznego warto wiedzieć, według jakiej technologii chcemy postawić dom. Wybór nie jest łatwy. Budowa domu może bazować na murowaniu z cegieł lub pustaków ceramicznych, wapiennych bloczków, betonowych i keramzytowych. Wybór jednak nie ogranicza się tylko do wad i zalet technologii, ale również istotna jest zasobność naszego portfela, czasu, który możemy przeznaczyć na budowę, a także od tego, czy budować będziemy sami, czy też zatrudnimy do tego specjalną ekipę.

Materiały budowlane do budowy domu:

  • Beton komórkowy – powstają z niego ściany zewnętrzne jednowarstwowe – wykorzystując głównie bloczki modułowe. Grubość ścian zależy od termicznej izolacyjności bloczków, która wynika z ich gęstości pozornej, określanej klasą. Im wyższa klasa, tym większa gęstość i nośność elementu, ale gorsza izolacyjność termiczna.
  • Ceramika – to materiał sprawdzony, bardzo wytrzymały, trwały i niewygórowany cenowo. Ceramikę stosuje się do budowania domów o zewnętrznych ścianach dwu- lub trójwarstwowych. Wznosi się z niej także wewnętrzne ściany konstrukcyjne i ściany działowe, fundamentowe, piwniczne.
  • Ceramika poryzowana – ten materiał bazuje na glinie, z tym że zawiera dodatki trocin lub pyłu drzewnego. Po wypaleniu ten materiał jest lżejszy i bardziej ciepłochronny niż tradycyjna ceramika. Z poryzowanej można budować ściany jednowarstwowe, a także wszelkie inne (oprócz fundamentowych i piwnicznych).
  • Silikaty – cegły silikatowe oraz białe bloczki to najtańsze spośród materiałów do budowania ścian. Buduje się z nich dwuwarstwowe ściany zewnętrzne, a ich ocieplanie i wykańczanie wygląda tak samo, jak w przypadku ścian ceramicznych.
  • Szkielet stalowy – jest podobny do drewnianego, ustępuje mu popularnością. Podstawą jego konstrukcji są metalowe belki i słupy, które są wzmocnione prętami stężającymi i usztywniającymi. Nad drzwiami i oknami umieszcza się belki nadprożowe. Konstrukcja dachu to metalowe krokwie i dąwigary.

Wydatki na materiały, z których powstają ściany nośne, wbrew pozorom nie są tak istotne – w ogólnych kosztach budowy dom. Najwięcej kosztów pochłania wykończenie domu, instalacje, dach oraz drzwiowa i okienna stolarka. Natomiast ściany, choć objętościowo są  największe, wcale nie są najdroższym elementem przy budowie domu. Decyzję dotyczącą tego, z jakich materiałów chcemy wymurować ściany zewnętrzne należy jednak podejmować nie tyle ze względu na same koszty samych materiałów, ile raczej z powodu korzyści, jakie przyniesie zastosowanie konkretnego rozwiązania.