Budowa

Jaki wybrać materiał na pokrycie dachu?

Decyzja o materiale, jakim pokryjemy dach, jest jedną z najważniejszych przy budowie domu. Dobry materiał musi nie tylko spełniać nasze oczekiwania względem trwałości i ceny, ale także trafiać w nasze gusta estetyczne. Jaki więc materiał na pokrycie dachu wybrać? I jakie mamy dostępne rozwiązania?

Materiałów na pokrycie dachu jest wiele. Różnią się trwałością, przystosowaniem do kształtu dachu oraz oczywiście ceną i wyglądem. Odpowiedą na to, jakie pokrycie wybrać, nie jest jednoznaczna – warto rozważyć wszystkie opcje, biorąc pod uwagę różne czynniki.

Materiały na pokrycie dachu

Dachówki ceramiczne – uchodzą od wieków za najbardziej solidne i przekonanie to wciąż pokutuje. Dach pokryty takim materiałem może przetrwać nawet kilkaset lat, a poza tym efektywnie wentyluje dom przy równoczesnym skutecznym odprowadzaniu wody. Dachówki ceramiczne są też bardzo estetyczne. Ich wadą jest to, że są najdroższym z możliwych pokryć oraz najcięższym. Alternatywną dla dachówek ceramicznych są dachówki cementowe, z wyglądu niemal identyczne, ale lżejsze i tańsze.

Blachodachówki – zwane inaczej blachą falistą. Główną zaletą blachodachówek jest ich cena – jest to jeden z najtańszych materiałów. Wbrew pozorom dach pokryty blachą falistą może być równie ładny, co pokryty dachówkami, a nawet może go z powodzeniem imitować. Istnieje także tzw. blachodachówka płaska, którą można kłaść na dachach o nachyleniu wynoszącym 9 stopni i więcej.

Gont bitumiczny – jest to długi pas kilkuwarstwowego materiału z wcięciami w różnych kształtach, imitujących dachówki. Jego największą zaletą jest niebywale prosty sposób montażu. Nada się na dach o kącie nachylenia do 80 stopni.

łupek kamienny – jest to materiał całkowicie naturalny i dość charakterystyczny, jeśli chodzi o wygląd, spełni więc gusta wielu osób z nowoczesnymi projektami domów. Dachy z takim pokryciem przetrwają bardzo trudne warunki pogodowe. Jest to jednak materiał niezwykle wymagający, jeśli chodzi o montaż.

Inne materiały – co bogatsi mogą sobie pozwolić na ekstrawagancję w postaci pokrycia z łupków drewnianych czy nawet słomianych strzech. Izolacja i utrzymanie takiego dachu będzie jednak oczywiście bardzo kosztowne, warto więc zastanowić się dokładnie, czy efekt wizualny jest wart zachodu.

Jak wybrać materiał na pokrycie dachowe?

Przede wszystkim na pokryciu dachu nie powinniśmy oszczędzać. Jest to jeden z najważniejszych elementów domu, chroniący nas przed wilgocią i zimnem. W ciepłe dni od odpowiedniej wentylacji zależy, czy będziemy się czuli w domu swobodnie.

Nie oznacza to, że najdroższy materiał jest koniecznie najlepszy. Dużo zależy od kształtu dachu i kąta jego nachylenia. Oczywiście przy dachu płaskim nie zastosujemy dachówki – ten materiał jest przeznaczony do dachów o standardowym nachyleniu, czyli pomiędzy 20 a 40 stopni. Z kolei przy dachach bardzo stromych będziemy musieli liczyć się z dodatkowym mocowaniem dachówek, aby nie odpadły np. podczas silnego wiatru.

Ponadto warto pamiętać, że wiele tańszych rozwiązań może być równie trwałych. Jeśli chodzi zaś o estetykę, gont czy blachodachówki wcale nie muszą ustępować dachówkom.