Jak wybrać idealne drzwi wejściowe do domu?

Jak wybrać idealne drzwi wejściowe do domu?

27 marca 2019

Wybór drzwi zewnętrznych nie jest łatwy. Spełniają one funkcję nie tylko zabezpieczenia naszego domu, ale i wizytówki, co za nimi się kryje. Chcemy, aby drzwi wejściowe nie wpuszczały do domu zimna, dobrze tłumiły hałasy, a także, żeby stanowiły mur dla złodziei i intruzów. Czy jedne drzwi mogą łączyć w sobie to wszystko i spełnić nasze wymagania?

Decydującymi kwestiami, przy wyborze drzwi wejściowych, powinno być bezpieczeństwo, trwałość oraz energooszczędność.

Drzwi wejściowe powinny być szczelne i skonstruowane w taki sposób, aby ryzyko dostania się do wnętrza niepowołanych osób było na minimalnym poziomie. Powinny też być wykonane z materiałów, których właściwości i walory estetyczne nie wyczerpią się w krótkim czasie.

Parametry drzwi wejściowych

Drzwi zewnętrzne posiadają szereg parametrów, na podstawie których możemy je dopasować do naszych wymagań.

  • Szerokość – szerokość drzwi zewnętrznych nie powinna być mniejsza niż 90 cm. W drzwiach powinny swobodnie zmieścić się minimum dwie osoby. Zbyt szerokie drzwi mogą okazać się niepraktyczne, a wręcz kłopotliwe, ponieważ przez otwór wejściowy może uciekać za dużo ciepła z pomieszczenia.

  • Wysokość – przyjmuje się, że drzwi zewnętrzne powinny mieć wysokość 2 metrów.

  • Współczynnik przenikania - wskazuje czy drzwi posiadają właściwe parametry cieplne i ile ciepła będzie przez nie uciekało. Jest to szczególnie ważne w budynkach pasywnych i niskoenergetycznych. Informacja o współczynniku przenikania podana jest najczęściej na drzwiach lub na etykiecie.

  • Izolacja akustyczna - dotyczy szczególnie drzwi zewnętrznych. Drzwi, które zapewnią nieprzenikanie dźwięków do pomieszczenia, mają określona akustykę poniżej 30dB.

 Drzwi zewnętrzne drewniane

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów, z którego produkowane są drzwi. Przy cenie takich drzwi istotny jest rodzaj drewna, z jakiego zostały wykonane. Wśród drewna wykorzystywanego do produkcji drzwi wyróżnia się m.in.: sosnę, świerk, cedr, dąb i mahoń. Drzwi wejściowe drewniane mają wiele zalet. Są wytrzymałe i posiadają dobrą izolacją termiczną. Różnorodność wzorów sprawia, że są również bardzo atrakcyjne wizualnie.

Drzwi zewnętrzne z PCV

Do produkcji drzwi zewnętrznych, stosuje się też materiał PCV. Dostępne są różnorodne warianty kolorystyczne tego typu drzwi z różnorodnymi wypełnieniami. Drzwi z PCV są energooszczędne i cechują się wysokimi parametrami akustycznymi.

Drzwi zewnętrzne metalowe

Drzwi wejściowe zewnętrzne metalowe zwykle zbudowane są z dwóch arkuszy blachy, które zamocowane są niestety do zimnej ramy. Pomiędzy arkuszami umieszcza się materiały izolacyjne. Nie zapewniają one zatem idealnych parametrów termoizolacyjnych i współczynnika przenikalności ciepła U zwykle waha się pomiędzy wartością 1,5 i 2. Aby nieco poprawić te właściwości, stalową ramę drzwi obkłada się płytami drewnopochodnymi, a całe skrzydło zostaje wypełnione pianką poliuretanową. Drzwi zewnętrzne metalowe są wysoce odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, są też więc bardzo odporne na włamania.

Skomentuj

user