Drzwi i okna

Jak wybrać idealne drzwi wejściowe do domu?

Wybór drzwi zewnętrznych nie jest łatwy. Spełniają one funkcję nie tylko zabezpieczenia naszego domu, ale i wizytówki, co za nimi się kryje. Chcemy, aby drzwi wejściowe nie wpuszczały do domu zimna, dobrze tłumiły hałasy, a także, żeby stanowiły mur dla złodziei i intruzów. Czy jedne drzwi mogą łączyć w sobie to wszystko i spełnić nasze wymagania?

Decydującymi kwestiami, przy wyborze drzwi wejściowych, powinno być bezpieczeństwo, trwałość oraz energooszczędność.

Drzwi wejściowe powinny być szczelne i skonstruowane w taki sposób, aby ryzyko dostania się do wnętrza niepowołanych osób było na minimalnym poziomie. Powinny też być wykonane z materiałów, których właściwości i walory estetyczne nie wyczerpią się w krótkim czasie.

Parametry drzwi wejściowych

Drzwi zewnętrzne posiadają szereg parametrów, na podstawie których możemy je dopasować do naszych wymagań.

  • Szerokość – szerokość drzwi zewnętrznych nie powinna być mniejsza niż 90 cm. W drzwiach powinny swobodnie zmieścić się minimum dwie osoby. Zbyt szerokie drzwi mogą okazać się niepraktyczne, a wręcz kłopotliwe, ponieważ przez otwór wejściowy może uciekać za dużo ciepła z pomieszczenia.
  • Wysokość – przyjmuje się, że drzwi zewnętrzne powinny mieć wysokość 2 metrów.
  • Współczynnik przenikania – wskazuje czy drzwi posiadają właściwe parametry cieplne i ile ciepła będzie przez nie uciekało. Jest to szczególnie ważne w budynkach pasywnych i niskoenergetycznych. Informacja o współczynniku przenikania podana jest najczęściej na drzwiach lub na etykiecie.
  • Izolacja akustyczna – dotyczy szczególnie drzwi zewnętrznych. Drzwi, które zapewnią nieprzenikanie dąwięków do pomieszczenia, mają określona akustykę poniżej 30dB.

 Drzwi zewnętrzne drewniane

Drewno jest jednym z najpopularniejszych materiałów, z którego produkowane są drzwi. Przy cenie takich drzwi istotny jest rodzaj drewna, z jakiego zostały wykonane. Wśród drewna wykorzystywanego do produkcji drzwi wyróżnia się m.in.: sosnę, świerk, cedr, dąb i mahoń. Drzwi wejściowe drewniane mają wiele zalet. Są wytrzymałe i posiadają dobrą izolacją termiczną. Różnorodność wzorów sprawia, że są również bardzo atrakcyjne wizualnie.

Drzwi zewnętrzne z PCV

Do produkcji drzwi zewnętrznych, stosuje się też materiał PCV. Dostępne są różnorodne warianty kolorystyczne tego typu drzwi z różnorodnymi wypełnieniami. Drzwi z PCV są energooszczędne i cechują się wysokimi parametrami akustycznymi.

Drzwi zewnętrzne metalowe

Drzwi wejściowe zewnętrzne metalowe zwykle zbudowane są z dwóch arkuszy blachy, które zamocowane są niestety do zimnej ramy. Pomiędzy arkuszami umieszcza się materiały izolacyjne. Nie zapewniają one zatem idealnych parametrów termoizolacyjnych i współczynnika przenikalności ciepła U zwykle waha się pomiędzy wartością 1,5 i 2. Aby nieco poprawić te właściwości, stalową ramę drzwi obkłada się płytami drewnopochodnymi, a całe skrzydło zostaje wypełnione pianką poliuretanową. Drzwi zewnętrzne metalowe są wysoce odporne na wszelkie uszkodzenia mechaniczne, są też więc bardzo odporne na włamania.